KÖMÜR MADENİNDEN DOĞAN EĞLENCE: ROLLER COASTER

Adrenalin tutkusu, tarih boyunca maceraperestleri cezbetti. Bu insanlar kimi zaman ayaklarına baglı bir iple göklerden aşağı doğru süzüldü kimi zaman asılamaz denilen zirvelere ulaştı. İnsanlığın heyecan arayışı ve macera tutkusu tarih boyunca limitleri zorlayan çeşitli buluşlar yapılmasını da sağladı. Eğlence parklarının olmazsa olmazı “Roller Coaster” da tam olarak böyle bir icat.

Roller coaster icadının kökeni 18. yüzyıl civarlarında Rusya’da eğlence için özel olarak inşa edilmiş ve “Rus Dağları” olarak adlandırılmış buz tepelerine dayanır. 21 ila 24 metre yüksekliğinde ve 50 derecelik bir düşüş açısına sahip olan buz tepeleri, kıs mevsimindeki festivallerin vazgeçilmez eğlence aracıydı. 19. yüzyılın baslarına gelindiğinde ise Rusların buz kayağı eğlencesinden ilham alan Fransızlar, rayların üzerinde tekerleklerle ilerleyen araçlara sahip ilk hız trenini yaparak eğlenceye yeni bir boyut kazandırdı. Bilinen en eski roller coaster “Belleville Rus Dağları” anlamına gelen Les Montagnes Russes Belleville ve “Hava Yürüyüşü” anlamına gelen Promenades Aériennes, 1817 yılında Paris’te inşa edildi.

Avrupa’da doğan roller coaster fikri, popülerliğini uzun süre koruyamadı ancak aynı yıllarda Amerika’nın Pennsylvania eyaletinde bir kömür madeninde ilkel bir roller coaster türünün yanlışlıkla icat edilmesiyle isler değişti.

Maceraperestler kömür madenini ele geçirdi ve rayları eğlence amacıyla kullandı.

Mauch Chunk kasabasının yakınlarında Pisgah Dağı’nın tepesinde bulunan bir madenden çıkarılan kömürlerin aşağıya taşınması için bir ray sistemi kuruldu. Bu ray sistemi sayesinde kömür araca yüklendikten sonra raylardan aşağı bırakılır ve hızla kanala kadar ulaşması sağlanırdı. 1850’lerde kömür madeni kapandıktan sonra raylar maceraperestler tarafından ele geçirildi. Araçlara doluşan maceracılar, kendilerini raylardan aşağı son sürat bırakırlardı.

Bu çılgın eğlence anlayışından ilham alan LaMarcus Adna Thompson, modern çağın eğlence amaçlı ilk roller coaster tasarımını geliştirdi ve bir patent başvurusunda bulundu. (Roller Coasting Structure başlıklı U.S. Patent No. 310966) Ocak 1885’te tescil alan bu patent, paralel raylara sahip bir kayma yapısını ve bir aracın pistin sonuna ulaştığında bir pistten diğerine aktarılmasını sağlayan bir yapıyı anlatmaktaydı. Patente göre geliştirilmiş roller coaster yapısının öncelikle “zevk ve eğlence” için kullanılması amaçlanmıştı. New York Coney Island’da bir eğlence parkında kurulan bu roller coaster, eğlence severlerin odağına yerleşti ve çokça ilgi gördü. Popülaritesini kaybetmeyen tasarım, yıllar içerisinde farklı mucitler tarafından da sürekli geliştirildi ve çağın en popüler eğlence araçlarından biri haline geldi.

Geçmişten günümüze gelişerek gelen roller coaster eğlencesi, adrenalin ve heyecan duygusunu deneyimlemek isteyenler için daha çılgın ve daha heyecan verici fikirlerle karsımıza çıkmaya devam ediyor.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir