İTİRAZLARIN TOZUNU ATTIRDI

Africa Twin, uzun yolculukların keyfini motosikletle çıkaranların ve aynı zamanda konfordan da uzak kalamayanların markasıdır. Hem tüm dünyada hem de ülkemizde oldukça bilinen motorlu araçlar sektöründe devleşmiş bir şirket olan HONDA MOTOR tarafından 90’ların başından beri üretilen bu motosiklet, kullanıcısına kendini özel hissettirerek, onunla arasında özel bir bağ kurar.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde tescillerle korunan marka için HONDA MOTOR, Türkiye’de de tescil başvurusunda bulunmuş fakat bu başvuru itiraz engeline takılmıştır. Resmi Marka Bülteni’nde ilan edilen Africa Twin ibareli marka başvurusuna, başka bir firma tarafından, “Twin” ibareli markalarına dayanarak itiraz dosyalanmıştır.

Bunun sonucunda Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından “Twin” ibareli markaların Africa Twin markasına benzer olması ve iltibas ihtimali olması nedeniyle HONDA MOTOR’a ait marka tescil başvurusunun reddedilmesine karar verilmiştir.

Bu ret kararına karşı HONDA MOTOR’un itirazında Africa Twin markasının sektörde oldukça tanınan bir marka olduğuna, yıllardır süregelen kullanımla ayırt edicilik kazandığına, markayı oluşturan unsurların bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğine ve firmalar arasındaki sektörel farklılıklara değinilmiştir.

Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Kurulunun karara itirazı incelemesi sonucunda, markaların ihtiva ettikleri unsurlar bir bütün olarak değerlendirilmiştir. Bu durumda verilen ilk ret kararı isabetli bulunmamış ve HONDA MOTOR’un yaptığı itiraz kabul edilmiş, marka tesciline engel ortadan kalkmıştır.

Oldukça yerinde ve adil olan bu kararla markaların bütün olarak değerlendirilmesinin gerekliliği bir kez daha vurgulanmış, böylece HONDA MOTOR motorlu taşıtlar piyasasında yerini daha da sağlamlaştırmıştır.