YAYLANDIR STRESİ SONLANDIR

Çocukluğu 90’larda geçmiş olanların çok daha yakından tanıdığı rengarenk bir oyuncak; nam-ı diğer stres yayı (slinky). Sarmal şekli ile iki elimizde bir sağa bir sola yaylandırarak oynadığımız şüphesiz zamanının en popüler oyuncaklardan biri olan stres yayının patent tescili olduğunu biliyor muydunuz?

Stres yayı, 90’larda hayatımıza girse de geçmişi 1947 yılında Richard James tarafından dosyalanan patent başvurusuna dayanmaktadır. Makine mühendisi olan Richard James, gemilerde kullanılan ekipmanların kırılganlığını azaltmak üzerinde çalışırken yayları elinden düşürür. O esnada düşürdüğü yaylar zıplamaya başlar. Bu yaylardan oyuncak yapmaya karar verir ve böylece stres yayı ortaya çıkar.

Stres yayı tesadüfen bulunan buluşlardan biridir.

Richard James tarafından hazırlanan patent başvurusunda ifade edildiği kadarıyla, eğimli bir düzlemde yürüyebilen veya dış enerjinin uygulanmadığı basamaklarda yürüyebilen sarmal bir yaylı oyuncak olarak tanımlanmıştır. Yine söz konusu patent başvurusunun detaylarına inildiğinde, kapalı konumda dönüşler arasındaki yanal kuvvet sıfır olan ve yürümek ve salınmak üzere uyarlanmış ve her biri doğal frekansa sahip sarmal yapılı bir yaydan oluştuğu anlatılmış. Stres yayının kendi kendine yürümesi veya merdiven basamaklarından inmesi de patent dosyasında ifade edilmiştir.

Richard James bir sakarlık sonucu ortaya çıkan basit bir yaydan milyonlar değerinde bir patent ortaya çıkarmıştır.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte oyuncaklar da değişiyor. Bir dönemin çocuklarının elinden düşürmediği bu buluş, günümüzde bile hala ilgi görmeye devam ediyor. Nostalji kaçamağı yapmak isteyenler ya da çocuğunu bu eğlenceli oyuncak ile henüz tanıştırmamış olanlar için önceden uyarıyoruz ki; elinizden bırakamayacaksınız.