İYİ YAŞAMIN SIRLARINI SUNAN MARKA: EBRU

1978 İstanbul doğumlu olan Ebru Şallı, 1995 yılında Miss Turkey’e katıldı ve Türkiye güzeli seçildi. Kariyerine mankenlik ile başlayan Şallı, bu serüveni sunuculuk ile sürdürdü. Bununla da sınırlı kalmadı. Mutfağa ve yemek yapmaya olan ilgisi onu gastronomi eğitimi almaya yöneltti ve eğitim sonrasında kaleme aldığı yemek kitaplarının ardından TV8’de Ebru’nun Mutfağı yemek programı ile ekranlarda yerini aldı. Pilates eğitmenliği için dünyanın önde gelen pilates okullarından Stott Pilates Akademi’de eğitimini aldıktan sonra Türkiye’nin ilk pilates eğitmenlerinden biri olan ve televizyon deneyimi ile pilatesi ekranlara taşıyan Ebru Şallı, Türkiye’ye pilatesi öğreten ve sevdiren isim oldu.

Ebru’nun Mutfağından, Ebru Şallı ile Pilates, Hamilelikte Sağlıklı ve Güzel Kalmak, Ebru Şallı’dan Çocuklar İçin Besleyici Eğlenceli Lezzetler ve Ebru’nun Doğal Güzellik Sırları isimleriyle 5 kitabını okuyucularla buluşturdu. Yakın zamanda doğal kozmetik ürünleri geliştiren ve tüketiciyle buluşturan, halen spor ve pilates ekipmanları tasarlayan Ebru Şallı şimdilerde 22 yıllık güzellik, spor ve mutfak deneyimini kendi markası “Ebru” altında topluyor. İnsanlara iyi yaşamın sırlarını sunmayı hedefleyen Ebru Şallı yepyeni markasıyla GOssIP’in konuğu…

Ebru Şallı ve Ebruli markaları tek bir çatı altında mı toplanıyor? Yani tüm mağaza ve ürünler Ebru markalı mı olacak?
Evet, kesinlikle öyle. Tekstil ürünleri, kozmetik ve sağlık ürünleri, DVD’ler, kitaplar, pilates ürünleri gibi hepsinin aynı çatı altında toplandığı Ebru markasını oluşturuyorum. Türkiye genelinde ve Orta Doğu’da daha sonrasında da yavaş yavaş tüm dünyada Ebru mağazalarını açmayı planlıyoruz. Kadınların sağlıklı yaşam mağazaları olacak.

Bu girişimde sizi en çok heyecanlandıran şey ne oldu?
Bu mağaza konsepti Türkiye’de bir ilk ve ilk kez benim yapacak olmam beni en çok heyecanlandıran şey. 22 senedir bu sektördeyim, hep çalıştım ve aralıksız çalışıyorum. Evliliğim ve çocuklarım olmasına rağmen hep çalıştım, markalaşmak kolay bir şey değil. Emeklerimin sonucunu alıyorum diyebiliriz.

Neler göreceğiz yeni markanızda, konseptiniz ne olacak?
Konsept tamamen sağlıklı yaşam. Beş yıl içinde açılacak 200 “Ebru” mağazasında kremler, şampuanlar, mayolar, kitaplar, DVD’ler, organik pijamalar, organik ruj ve ojeler, detoks suları, çaylar ve daha birçok yeni ürün sağlık ve kadına dair olacak.

Bu marka yalnızca kadınlara, sağlıklı beslenenlere ve spor yapanlara mı yönelik?
Hayır tüm kadınlara yönelik. Amaç kadınların yüzünün gülmesi, mutlu olması.

Yeni buluşlar, farklı ürünler bizi bekliyor mu?
Farklı ürünler tabii var. Detoks suları, maskeleri ve çayları çıkıyor, hepsinden çok umutluyum, hepsi çok güzel oldular.

Peki Türkiye’de ilk nerelerde yer alacak?
Ebru mağazasının ilk örnek mağazası Cevahir alışveriş merkezinde olacak, daha sonra Vadi İstanbul, Marmara Forum gibi alışveriş merkezlerinde açılmaya devam edecek. Bazı yerlerde mağaza bazı yerlerde de yer kiosk şeklinde var olacak.

Özellikle kozmetik ve tekstil alanında yeni ürünler ile görüyoruz sizi. Bu fikirlerin filizlenmesinde özel bir eğitim aldınız mı?
Zaten yıllardır bu işin işindeyim, yaptığım işler hep birbirinin devamı. Araştırıyorum, daha çok okuyorum. Her gün daha da ilerliyor bu süreç.

Taklitleriniz oldu mu? Ya da sizin olan bir fikri bir başkasının yaptığını gördünüz mü?
Hayır olmadı, benim konseptimi Türkiye’de yapan henüz yok hem yemek tarifi verdim hem pilates yaptırdım, güzellik sırları verdim ve iki çocuk annesiyim. Ancak başka ülkelerde örnekleri çok var, özellikle Amerika’da.

22 senedir bu sektördeyim hep çalıştım ve aralıksız çalışıyorum, markalaşmak kolay bir şey değil.

Çalışmalarınıza bakıldığında girişimci kimliğiniz öne çıkıyor. Kendi markasını yaratmak isteyen, özellikle kadın girişimcilere en büyük önerileriniz neler olur?
Kadınlara yıllarca ne olursa olsun mesleklerini işlerini bırakmamalarını gerektiğini söyledim. Bu hangi meslek olursa olsun, evlilik çocuk bile olsa mutlaka kendi işlerini yapmaya devam etsinler. İşleyen demir ışıldarmış. Ben çalışmayı çok seviyorum ve kadınlara en büyük önerim asla ve asla işlerini bırakmasınlar, bunun meyvelerini ileride yiyecekler.

Bir buluş yapacak olsaydınız, ne üzerine olurdu?
Sürekli bir şey buluyorum zaten, her zaman yeni fikirler aklımda dönüp duruyor. Çalıştıkça daha çok ilham geliyor. Canlı yayın tekrar başlıyor orada da yeni buluşlarımı ve güzellik tüyolarımı anlatmaya devam ediyor olacağım. Ebruli programı tekrar ekranlara geri geliyor ve çok heyecanlıyım.

Ebru markasının konsepti tamamen sağlıklı yaşam olacak. Beş yıl içinde yaklaşık 200 “Ebru” mağazası açmayı planlıyoruz.

Sizce Türkiye’deki en değerli marka: Hepsini takdir ediyorum değerli çok sayıda marka var.

En çok kullandığınız marka: Sebze ve meyve satan yerler, pazarlar ve manavlar.

Sizce yüzyılın icadı: iPhone sanırım, elimizden hiç düşürmüyoruz.

Share