LİDER TÜRK TASARIMCI : ERBAKAN MALKOÇ

Ardahan’da başlayan hikâyesi şimdilerde Amerika’ya, Arabistan’a uzanıyor. Otomobil tasarımı denince dünya çapında herkesin aklına DizaynVIP Group Başkanı Erbakan Malkoç geliyor. Hayalleri gerçeğe dönüştüren, teknolojiye yön veren, zamandan ve mekândan bağımsız tasarımlar sağlayan DizaynVIP markası merak edilen yönleriyle sizlerle…

Otomobillere ve tasarıma olan merakınız nereden geliyor?
Hikâyemi artık Türkiye’deki herkesin bildiğine eminim. Çünkü beni sadece dünyanın dört bir yanındaki müşterilerim ya da potansiyel müşterilerim takip etmiyor. Aynı zamanda gençlerin de idolüyüm. Ne kadar yoğun bir tempoya da sahip olsam, gençlere ışık tutabilmek, bu vatanın yeni girişimci evlatlara sahip olabilmesi için Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelere gidip binlerce öğrenciyle bir araya geliyorum. Hikâyemle onların da hayatlarına dokunmaya çalışıyorum. Sorunuza ise özetle şu cevabı vermek istiyorum: Benim hep hayallerim vardı ve hayallerim var olmaya devam edecek. Tamirhanede çıraklık yaparken dâhi hep daha iyisini hayal ettim. Gerçekleşebilecek hayallerimden asla vazgeçmedim ve iyiyle yetinmeyip hep daha iyisine odaklandım. Hayallerim ve daha iyiye olan tutkum, beni bugünlere getirdi. Otomobilleri evet, çok seviyorum ama tamirhane yerine başka bir yerde de çalışsaydım kesin o çalıştığım alanda da yine büyük ses getirirdim.

Açılmayan kanatların büyüklüğünü kimse bilemez!

VIP araçlara sahip olmanın artı yönleri neler?
Aslında arada küçük farklılıklar bulunuyor. Günümüz insanı için en önemli konu, zaman. Zaman hepimiz için çok değerli ve zamanı doğru kullanmanın bir yolu da aracınızda geçirdiğiniz süreyi nasıl değerlendirdiğinizle alakalı. Özellikle İstanbul gibi mega bir şehirde yaşıyorsanız, hangi sosyal statüde olursanız olun, bir kere trafikte gününüzün yarısını kaybetmeyi göze almışsınız demektedir. Oysa bizim araçlarımızla seyahat ediyorsanız, toplantılarınızı aracınızda yapabilir, dünyanın en ücra köşesindeki kişilerle iş bağlantılarınızı gerçekleştirebilir, sunduğumuz en son teknolojiler sayesinde şirketinizi kolaylıkla yönetebilir, “Biraz işten sıyrılıp kendime vakit ayırmak” istiyorum derseniz de, aracınızın koltuğu size masaj yapabilir, aracınızda oyun oynayabilir ya da TV seyredebilirsiniz. Aracınızdaki konforu nasıl kullanacağınız tamamen size kalmış durumda. Tüm bu söylediklerimin hepsi zaten DizaynVip araçlarının olmazsa olmazı. Bizim işimiz üçlü bir sac ayağından oluşuyor: Tasarım, dünya standartlarında el işçiliği ve ileri teknoloji. Biz bu üç noktada ciddi anlamda fark yaratmış bir şirketiz. Bizim tasarımlarımız orijinaldir. Daha önce hiçbir yerde görmüş olamazsınız. Çünkü zamandan ve mekândan bağımsız tasarımlara imzamızı atıyoruz. Kullandığımız yüksek teknolojiye dünyanın hiçbir otomobil firması ulaşamadı. Öylesine iddialıyız. Biz otomobillerde hologram ve sanal gerçeklik üzerinde çalışıyoruz. Yani konuşan, komutlara cevap veren otomobil konusunu bile aştık diyebilirim.

Araçlarda hangi akıllı sistemleri kullanıyorsunuz?
Hangi akıllı sistemleri kullanmıyoruz ki! Biz takip eden değil, takip edilen bir firmayız. Bu ne demek? Herkesten önce düşüneceksin, iyiyle yetinmeyip hep daha iyisini yapacaksın ve ürettiklerin dünyaya iz bırakacak. İşte biz de bunu gerçekleştiriyoruz. Teknoloji, DizaynVip şirketinin temel kavramlarından bir tanesidir. Örneğin; 2009 yılında ilk kez akıllı telefon ve tablet üzerinden aracınız dünyanın neresinde olursa olsun, aracınızı tek bir tuşla hareket ettirmeyi sağladık ki bu teknoloji sayesinde 2014 yılında ABD’nin en prestijli organizasyonu IMA IMPACT Teknoloji Zirvesi’nde “Dünya’da Otomobil Tasarımında Teknolojiyi En İyi Kullanan Firma” ödülünü aldık. Daha sonra 2015 Autoshow Fuarı’nda dünyanın hareketli aksamları sesle hareket edebilen ilk VIP aracını geliştirdik.
Yani aracınıza “Koltuğumu yatır.” diyorsunuz, aracınız koltuğunuzu yatırıyor ya da “Televizyonu aç.” diyorsunuz, televizyonu açıyor. Dünyanın en önemli iş insanlarının ihtiyaç duyduğu ve lükse dair her şeyin bir arada sunulduğu, bir uzay kapsülünü andıran “DV-Diamond” aracımızda tam 196 parçayı sesle hareket ettirebiliyoruz. 1,5 kilometre kablo kullandığımız, hand-made özelliği taşıyan DV-Diamond için 8 ay sıra beklemek gerekiyor. Bugün Çinliler dünya otomobil üreticilerinin tasarımlarını taklit ederlerken, bizim tasarımlarımızı taklit edememeleri aslında teknolojide ve tasarımda ne kadar ileride olduğumuzu da gösteriyor. Dünya devleri dâhi bu teknolojiye şaşırıp kaldılar. Sırf bu araca sahip olabilmek için dünyanın 5 kez üst üste MotoGP şampiyonu olan Jorge Lorenzo dâhi Cenevre Fuarı’nda standımıza geldi. Kendisi bu özel aracın siparişinde bulundu ve kendisine geçtiğimiz günlerde aracının teslimi gerçekleştirdik. Şimdi sıkı durun yepyeni bir teknolojiyle yeri göğü inletmeye hazırlanıyoruz. Konuşan araba! Daha dünyada yapılmayan bir şeyi, Türkiye gerçekleştirecek. Sizinle duygusal bağ kuracak. Arabaya bindiğiniz an, aracınız size “Merhaba, nasılsınız?” gibi sorular sorabilecek. Aracınızla gerçekten bir bütün olabileceksiniz.

Girişimci; üreten ve ürettiğiyle vatanına değer katan kişidir. Hangi işi yapıyorsanız yapın, en iyi şekilde yapın!

Türkiye’de DizaynVip müdavimleri kimler?
Aklınıza gelebilecek herkes. Siyasetçiler, futbolcular, sanatçılar, iş insanları, bürokratlar… Aynı isimler keza yurt dışında da geçerli. Öyle ki krallara, şeyhlere, prenslere dâhi iş yapıyoruz. Markamızla tanışan bir isim, bundan sonra bizim daimî müşterimiz olmuştur. Biz araçlarımızda yeni teknolojiler kullandıkça, müşterilerimiz de bu yeni teknolojiye adapte olmak istiyor ya da kendisine aldıysa, eşine de bizim dönüştürdüğümüz araçlardan alıyor. A plus kitleye sunduğumuz hizmet, onların değerli vakitlerini doğru kullanmalarına yönelik.

İsminiz markanızın önüne geçiyor mu?
İsmim artık DizaynVip markasıyla bütünleşmiş durumda. Bir Apple’ı Steve Jobs ya da Facebook’u Mark Zuckerberg ismini anmadan düşünebilir misiniz? Ben de artık bu durumdayım. Türkiye’de otomobil dönüşüm sektörünü ortaya çıkaran kişi olarak önce insanlar ismimi daha sonra şirketimin ismini zikrediyorlar.

Otomobil dönüşümünde trendler ne yönde?
Dünyada otomobiller artık kişiselleşiyor. Örneğin; Mercedes van araçlarında aslında bir makam aracı özelliği yansıtmış durumda. Mercedes, van araçlarıyla iş insanlarını daha rahat ettirmek istiyor. Dolayısıyla dünyada şu anda trend, tamamen insanların hizmetine giren araçların tercih edilmesi. Farklılaşan ve farklılaştıran otomobiller ön planda. Yani araç hem farklı olacak hem de sizi farklılaştıracak. Siz aracın içerisine bindiğiniz zaman aracın sizin bütün isteklerinize cevap verecek özellikte olması lazım. Şu an Türkiye’de de durum bu şekilde. Artık kimse piyasada satılan en lüks, en pahalı aracı almakla ilgilenmiyor. Aksine aldıkları en pahalı araca nasıl kendi kişiliklerini yansıtacaklarının, dünyada sadece o aracın kendilerinde olduğunu hissettirmenin peşindeler. Türkiye’deki ortak zevkleri değerlendirdiğimiz zaman ise şunu söyleyebiliriz ki, müşterilerimizin neredeyse hepsi araçlarının yürüyen ofis haline dönüşmesini tercih ediyorlar. Zaman hepimiz için çok değerli ve yolda harcanılan vakit, araçta verimli şekilde kullanılabilmeli. Ayrıca kişiselleşen otomobillerde, araç sahipleri artık kendilerine uygun olan teknolojiyle araçlarının donatılmasını istiyor. Dünya sürekli gelişiyor, değişiyor ve tüketici talepleri de bu doğrultuda hep bir devinim içerisinde. Dünyayı çok yakından takip etmek gerekiyor. Biz de bu doğrultuda hayal gücümüzü sınırlandırmadan, tasarım ve teknolojide sınırları zorlayan araçlara imza atıyoruz.

Bir aracın dönüşüm süreci nasıl işliyor?
Arabanızla ilgili eskiye dair her şeyi unutun! Çünkü arabanızı Z noktasından alıp A noktasına getiriyoruz. Yazılımından tasarımına kadar her şey DizaynVip çalışanları tarafından gerçekleştiriliyor. Otomobil dönüşümü konusunda dünyanın en iyi malzeme üreticisi markalarıyla çalışıyoruz. Süreç ise şu şekilde işliyor: Önce hayal ediyor, hayallerimizi karakaleme yansıtıyoruz. Daha sonra karakalem çalışmalarını, bilgisayar ortamında 3D olarak boyutlandırıyoruz. Üretim departmanlarında, aracın içinde kullanılan en küçük parça bile kalıplardan çıkarıp üretiliyor. Yazılım tarafında ise aracın içerisindeki hareketli akşamların nasıl komuta edileceğine dair yazılımlar gerçekleştiriliyor. Bunun için DizaynVip tarafından üretilmiş işlemci kartları üretiyoruz.

İhracat rakamlarınız çok önemli seviyelerde. Gelecek hedefleriniz arasında neler bulunuyor?
DizaynVip olarak 3600’ün üzerinde parçayı bir araya getirerek Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya başta olmak üzere dünyanın 35’ten fazla ülkesine ürünlerimizi ihraç ediyoruz. Ayrıca size bahsetmiş olduğum bu 3600’ün üzerindeki parçanın yüzde 98’ini kendi ülkemizden temin ediyoruz.

Yeni buluşlara, yeni icatlara, yeni cümlelere imza atın.

Yani tamamen yerli üretimle dönüştürdüğümüz otomobilleri ihraç ediyoruz. DizaynVip by Erbakan Malkoç imzasıyla, diğer bir deyişle kendi markamızla ihracatımızı gerçekleştiriyoruz ve hükümetimizin de son dönemde hassasiyetle üzerinde durduğu katma değeri yüksek ihraç ürünleri üretme konusunda DizaynVip olarak önemli bir pozisyondayız. DizaynVip olarak kilogram başı minimum 250 Dolar katma değerimiz var. Türkiye’nin genel ihracat ortalamasının 1,4 Dolar olduğunu düşünürseniz, ülkemize nasıl bir katma değer sağladığımızı da görebileceksiniz. DizaynVip olarak yılda 360 araç dönüştürüyor ve bu araçların yüzde 70’ini hem direkt hem de bayilerimiz aracılığıyla ihraç ediyoruz. Yılın ikinci yarısından itibaren ihracatımızı daha da arttırmak üzere ciddi yatırımlara, ileri teknik bilgisayar destekli yatırımı ekledik. Yılın ikinci yarısı itibarıyla yatırımlarımıza hız kazandıracağız yani hand-made özelliğimizi koruyarak hızlı üretime geçiyoruz. Dünyanın en önemli insanlarının sipariş verdiği bir şirkete sahibiz. Bu sebeple tabii ki hand-made özelliğimiz devam edecek ama bir taraftan da tamamen modellediğimiz, standardize ettiğimiz ve çok talep gören aracımızı bir başka banttan daha hızlı üretimle çıkartmayı planlıyoruz. Amacımız katma değeri bu kadar yüksek olan ürünü hızlı hale getirip, ülkemize hak etmiş olduğu dövizi getirebilmek. Kalite ve üretim anlamında dünya standartlarının çok ilerisindeyiz fakat adetsel bazda henüz istediğimiz hızı yakalayamadık. Hızlı üretimle birlikte Türkiye, otomobil dönüşümü konusunda dünyanın üssü olacak

Mercedes-Benz ile işbirliğinizi anlatabilir misiniz?
Biz bilindiği gibi daha çok Mercedes Vito, Viano, Spinter gibi Minivan ve Panelvan araçlar üzerinde çalışıyoruz. Bu araçların kasası dışında her şeyini değiştirip, bu araçları daha lüks hale getirerek yılda yaklaşık 300 aracın dönüşümünü yapıyoruz. Ancak araç sahipleri açısından şöyle bir sorun vardı: Mercedes, yetkili servisler dışında araca el sürülürse bu aracı garanti dışında bırakarak, “onay” vermiyordu. Ama artık Mercedes Daimler AG’nin van tipi araçlarında dünyada araç dönüşümü yapabilecek yetkili “Vanpartner”ı olmayı başardık. Bu yetki belgesini almak için yaklaşık 3 senedir standardizasyon açısından önümüze Mercedes Benz Daimler AG tarafından koyulan yol haritasını harfiyen yerine getirdik. Böylece Mercedes Benz otomobilleri üzerinde dönüşüm hakkını aldık. Bu aynı zamanda Türkiye’nin başarısı, gururudur. Tasarımı sadece bize ait, dünyada bir eşi daha olmayan bu araçları ihraç da edebiliyoruz.

Sizce en iyi otomobil markası hangisi? Neden?DizaynVip. Çünkü hem hayalleri gerçeğe dönüştürüyor hem teknolojiye yön veriyor hem de zamandan ve mekandan bağımsız tasarımlar üreterek, herkesin kişiliğini ve farklılığını sunmasına imkan sağlıyoruz.

Tecrübeyi yaşayan insanların bilgisinden mutlaka yararlanın. Bu ülkeye değer katmak için çalışın, değer katanları da dikkatle izleyin!

Share