TÜRKİYE’NİN TADI TUZU: TADIM

MARKA

Türkiye’nin lider paketli kuruyemiş markası Tadım, Mehmet Tekinalp tarafından 1971 yılında İstanbul’da kuruldu.

1940’lı yıllardan beri Antep fıstığı ticaretiyle uğraşan Tekinalp Ailesi, Antep fıstığının bugünkü konumuna ulaşmasında çok önemli bir rol oynadı. Mehmet Tekinalp’in “Fıstıkçı Arap” lakabıyla anılan babası, İstanbul’a Antep fıstığını ilk tanıtan kişi olarak tanınıyor. Aile Antep fıstığına olan ilgiyi uluslararası ölçeğe taşıyarak, 1950’li yıllarda ABD’ye ilk kez Antep fıstığı ihracatını gerçekleştirdi. 1960’larda Tahtakale’de bir ofiste başlayan kuruyemiş ticareti, ay çekirdeği başta olmak üzere, diğer kuruyemiş ürünlerini de kapsayarak, hızla genişledi ve büyüdü. O yıllara kadar açık kuruyemiş geleneğini devam ettiren Mehmet Tekinalp, 1971’de Türkiye’nin ilk paketli kuruyemiş markası Tadım’ı kurarak, paketli kuruyemiş sektörüne adım attı.

Kuruyemişin açık olarak satıldığı yıllarda, ürüne katma değer ekleme gerekliliğine inanan Mehmet Tekinalp, kuruyemişi paketleyerek satmaya karar verdi. Tekinalp, bu yenilik ile hem hijyen koşullarının sağlanması hem de bayatlamaya çok yatkın olan kuruyemişin ticari ömrünün uzatılmasını amaçladı ve çok başarılı oldu.

Tadım’ın temel ilkesi olan “kuruyemişi paketleyerek; en kaliteli ürünü, en taze haliyle ve en uygun fiyattan tüketiciye sunmak” hedefi, o dönemde şekillendi.

Kuruyemiş ürününün ruhu olan bir markaya dönüştüğü bu dönemde, lezzeti çağrıştıran “Tadım” ismi doğdu ve yıllarca devam edecek olan başarı yolculuğu yeni bir kimliğe büründü. Tadım isminin tüketiciye etkili şekilde ulaşmasında, grafik sanatının büyük ustası Mengü Ertel’in başarılı çalışması sonucunda oluşan Tadım logosunun da payı büyüktür. Ustalıkla tasarlanan Tadım logosu, 46 yıldır çok küçük değişikliklerle kullanılmaya devam ediyor.

Kısacası, Türkiye’de kuruyemişin pakete giriş hikâyesi Tadım’la başladı. Tadım’ın bu öngörüsü ve yenilikçi anlayışı ile gelen başarı, diğer sektörleri de olumlu etkiledi.

Bugün, ikinci ve üçüncü kuşak temsilcilerin iş başında olduğu Tadım, 46 yıldır sektördeki öncü ve yenilikçi konumunu titizlikle koruyor. Mehmet Tekinalp ’in iş anlayışı, hızla büyüyen ve köklenen Tadım marka ağacının sağlamlığının da garantisini oluşturuyor.

ÜRÜN

Tadım, tüm ürünlerini, dalından son tüketiciye kadar bütün tazeliği ve doğallığıyla ulaştıran bir üretim prensibine, altyapısına ve hizmet kalitesine sahiptir. Bu sebeple ürün alımlarının yapıldığı çiftçiler dâhi, ürün standart ve kalitesi olarak en iyisini sunanlar arasından ayrıntılı bir eleme ve değerlendirme sürecinin ardından seçilir. Çiftçilerin, yılın dört mevsimi dikkat, özen ve emekle yetiştirdiği yemişler,Tadım kalite standartlarına göre çok kapsamlı test ve analizlerden geçirilir. Son ürün olarak tüketiciyle buluşmasına karar verilen ürünler paketlenmek üzere Tadım üretim tesislerine gönderilir.

Kırıkkale ve Gaziantep’teki hammadde tedarik ve üretime hazırlık tesisleri ile birlikte, Gebze ve Almanya’da kuruyemiş, kuru meyve ve kuruyemiş bar üretim tesisleri bulunan Tadım; 46 yıldır sektördeki öncü ve lider pozisyonunu korumaktadır. Bu anlayış çerçevesinde Tadım, üreticiden aldığı birinci kalite hammaddeyi son teknolojiye sahip makinelerden oluşan üretim hattında EN ISO 22000: 2005 HACCP Gıda Güvenliği Sistemi’ne sahip hijyenik bir ortamda el değmeden işliyor, paketliyor ve en taze haliyle tüketicilerine ulaştırıyor.

Her yıl farklı içerik ve gramajlarda yeni ürünleri tüketicilere sunan Tadım’ın portföyünde bugün itibarıyla kuruyemiş kategorisinde 61, ay çekirdeği kategorisinde 10, işlenmemiş ve çiğ ürünler kategorisinde 16 ve kuruyemiş bar grubunda 3 çeşit olmak üzere toplam 90 ürünü bulunuyor.

GLOBAL VİZYON

Tadım, global pazarlarda markasını yüceltmek ve atıştırmalık sektöründe dünyanın en iyi şirketleri arasında yer almak vizyonu ile hareket ediyor. Teknoloji ve bilişim alanlarına odaklanarak verimliliğini artırmayı hedefliyor.

Ürünlerini Türkiye dışındaki tüketicilere, yurt dışındaki fabrikasında üreterek sunmayı tercih eden Tadım, küreselleşme stratejisi ile birlikte Türkiye’den sonra ikinci üretim tesisini Almanya’nın Emsdetten kentinde açtı. 6 bin 500 metrekarelik kapalı alana sahip Tadım Almanya üretim tesisinde portföyündeki tüm ürünleri üretebiliyor. Tadım ürünlerini, Almanya, Belçika, Hollanda başta olmak üzere tüm Avrupa ve Amerika’daki satış noktalarına ulaştırıyor.

Global vizyonu kapsamında çok önemli bir adım daha atan Tadım, Avrupa’nın en üst düzey basketbol organizasyonu Euroleague’in 2016 ve 2019 dönemi Resmi Global Sponsoru oldu. Euromonitör verilerine göre Batı Avrupa’nın en büyük kuruyemiş üreticilerinden biri olan Tadım, bu sponsorluk ile Türk kuruyemişinin dünyadaki tanınırlığının artmasına katkı sağlıyor.

Ayrıca Tadım, Superbrands organizasyonu kapsamında 2010 yılından bugüne, atıştırmalık kategorisindeki tek “Süper Marka” unvanını elinde bulunduruyor. Marka yönetimi ve pazarlaması konusunda uluslararası bağımsız bir otorite olan Superbrands, marka yönetimi konusunda üstün başarı gösteren firmaların dünya çapında seçimini ve tanınmasını sağlıyor.