LUFIAN MARKASINA SAHİP ÇIKTI

Marka benzerlikleri yine ‘’İtirazım var’’ dedirtiyor. Erkek giyim ürünleriyle bilinen Lufian markası, kendisine çok benzer başka bir markaya itiraz etti. Türk Patent ve Marka Kurumuna yaptığı itirazı olumlu sonuçlanan marka, isminin benzerine karşı verdiği savaşı kazandı.

Lufian 2005 yılından bu yana ürün ve hizmet kalitesini yükseltmeye devam ederek hem müşterileri hem de çalışanları için değer üreten bir erkek giyim markası. Müşterileri tarafından sevilen ve dünya markası olma yönünde emin adımlarla ilerleyen markanın bilinirliği ise sıklıkla karşılaştığımız gibi farklı marka başvurularına da yansıdı.

Grup Ofis Marka Patent İzleme ekibinin titizlikle yaptığı araştırma sonucunda, 35. sınıftan yapılmış “Lufian Sevgi Kitaplığı” adlı bir marka başvurusu tespit edildi. Lufian, kendi isminin bir başka marka başvurusunda kullanılmasına karşı itiraz hakkını kullandı. Yapılan itirazda iki marka arasında müşterinin ayırt edemeyeceği derecede benzerlik olduğu ifade edildi. Türk Patent ve Marka Kurumundan gelen karar, hak sahibi markanın lehine oldu. Lufian Sevgi Kitaplığı isimli marka başvurusu ret kararı alarak bu isme yönelik tescil alma ihtimalini kaybetti.

Lufian markası görüldüğü ve duyulduğu anda hizmet verdiği erkek giyim sektörünü anımsatmakta ve faaliyet alanıyla özdeşleşmekte. Dolayısıyla bu markanın farklı bir başvuruya konu edilmesi, tüketici üzerinde karıştırma ihtimalini de beraberinde getirmekte. Ek olarak Lufian markasının üçüncü bir kişi tarafından ‘’seri marka algısı yaratır şekilde’’ marka başvurusuna konu edilmesi hayatın olağan akışına ters düşmekte.

Sektöründe başarı yakalamış markaların benzerlerine karşı mücadele vermesi oldukça sık rastlanan bir durum. Markaların benzerlerini fark etmesi ve hızlı hareket ederek bu başvurulara müdahale etmesi son derece önemli. Söz konusu karar, markaların bilinirliğine yapılan yatırımlar kadar benzer markalarla mücadelenin de önemini ortaya koyuyor.

Share