MARKA DONDURMA: MADO

K.Maraş’ta Aras Garajı yanında küçük bir dükkânda dondurma üreten ve satan 2. kuşak baba Yaşar Kanbur, öncelikle uzun yıllar emek verdiği dükkanı büyüttü.

1965’te MADO için teknolojiye geçişin mihenk taşı, K. Maraş’ta açılan buz fabrikası oldu. Fabrika o yıllarda hem şehir hem de MADO için devrim niteliğindeydi. Aynı yıl dükkâna “deep freeze” getirilmiş ve bu sayede dondurma gece gündüz saklandı

1970’te önce kolla çalıştırılan makine ortaya çıktı, ardından motorlu makine kullanıldı ve bu da satışları artırdı.

1980 yılında K. Maraş Dondurması’nın bugünkü üne kavuşmasına beşiklik yapan Yaşar Pastanesi, Trabzon Caddesi’nde açıldı. MADO’nun dünya markası olma yolundaki ilk önemli adım Yaşar Pastanesi ile atıldı. Çünkü bu mekân doğanın cömertliği ile insanoğlunun emeğinin ve sabrının dondurma severlerle buluştuğu ilk mekânı temsil etti.
150 yıldır, lezzet serüveni içinde yol alan MADO, bugünlere sayısız öncü adım attı.
1983 yılında ilk kez teknolojiye geçildi ve dondurma üretimine başlandı.

1984’te MARDO Dondurmaları piyasaya sunuldu. 300 metrekarelik bir mekânda, 10-12 kişi ile günde 200 kilo dondurma üretildi. Önce kaplarda, sonra kornette dondurma satıldı ve 10 yıl içinde Kanbur kardeşler dondurmacılıkta hızla yol aldı. 1989 yılında gerçek anlamda teknolojinin olanaklarıyla dondurma üretimine geçiş yapıldı. Aynı yıllarda süt fabrikası olan bina, özelleştirme ihalesiyle Kanbur ailesine devredildi. Mühendislik eğitimi gören Atila Kanbur’un öncülüğünde, MADO TÜBİTAK destekli bir araştırma yaptırdı. Araştırmanın amacı, K. Maraş dövme dondurmasına eşsiz bir tat veren ve kıvamında rol oynayan karışımların formülünü belirlemekti. Bu araştırmadan sonra K. Maraş dondurması bilimsel esaslara göre fabrikada, geleneksel yöntem dövme tekniğiyle üretilebilecek hale geldi.

MADO markasının doğmasıyla birlikte K. Maraş’ta dondurma sektörü büyük bir ivme kazandı. Bu meşakkatli süreçten sonra bugün, Yaşar Dondurma ve Gıda Maddeleri Anonim Şirketi’nin 33 bin dönüm üzerine kurulu fabrikası, günde 120 ton dondurma yapabilme kapasitesine sahip bir işletme halini aldı.
Şu an dondurmalar fabrikanın devasa depolarında üretildiği andan itibaren tadını kaybetmeden, erimeden ve bozulmadan muhafaza edilmektedir.
Yaşar Dondurma ve Gıda Maddeleri A.Ş.’nin dondurmacılık sektöründe rekabet ve buna bağlı farklılaşma ihtiyacını karşılamak için gençleşen tüketici profiline yeni ve farklı ürünler sunma gerçeğinden yola çıkarak en son Türkiye’ye özgün bir dondurmacılık tarzını; Marpop markasını kazandırdı.
MADO bugün, tadından, kalitesinden, kıvamından ve kokusundan hiçbir şey kaybetmeden dünya çapında bir marka.
mado.com.tr