ROBOT ARILAR

Tüm gün güneşin altında dans ederek, konduğu çiçekten çiçeğe polenleri taşıyan, bu sayede çiçeklerin döllenmesini sağlayarak doğal popülasyonu zenginleştiren bal arıları artık robot oldu desek ne düşünürsünüz?

“Bal arıları ölürse insanlık ölür.” Einstein’a ait bu lafın sık sık anılır olduğu günümüz şartlarında bal arılarını mercek altına aldık. Evet, bal arıları sayesinde bitkilerin tozlaşması ve döllenmesi sağlanıyor, bitkiler varlığını sürdürebiliyor, meyve veriyor. Bal arıları olmasa idi elbet yine yaşanabilirdi ancak bazı meyve, sebze türlerinden feragat etmemiz gerekebilirdi.

Bal arılarının sayısı iklim değişikliği sebebiyle, azalmaya başlayınca Walmart bu konuda bir çalışma başlattı ve bal arıları gibi bitkileri dölleyebilecek, tozlaşma sağlayacak “robot bal arılarını” üretti.

2017 yılında Walmart tarafından dosyalanan patent başvurusu, bitkilerde polen yayma mantığı üzerine çalışan bir sistem olduğunu gösteriyor.

Walmart robot arılara ilişkin bir patent başvurusu da yaptı. Başvuruda; bir bitkinin çiçeğinden toplanan polenin, ikinci bir çiçeğe uygulanması için yapılmış bir polen aplikatörü içeren bir veya daha fazla insansız cihazdan bahsediliyor. Robot arıların üzerinde bulunan polen aplikatörü tarafından alınan polenin başka bir çiçek üzerine başarıyla uygulandığını doğrulamak için sensör sistemi bulunuyor. Bu sayede, robot arıların bitkiler arasında serbest dolaşımı sağlanırken, istenen sistematiğin sağlanıp sağlanamadığının da kontrolü yapılabiliyor.

Peki, muhteşem bir teknoloji ve zeka ürünü olan bu robot arılar, gerçek bal arıları gibi bal yapabilecek mi? Bu sorunun yanıtı, şu anki teknoloji ile “hayır” olacak. Robot arılar, gerçek arılarla kıyaslandığında bal yapma ve üreme özelliklerinden yoksun olacak, ancak geri kalan dölleme, tozlaşma, polen taşınımını tümüyle sağlayacak.

Robot arıların, görsel olarak arıya benzer bir robot görüntüsünde olup olmayacağı şimdilik bilinmese de yakın gelecekte bizimle birlikte olacakları bir gerçek.

Hangi fantastik fikrin ne zaman gerçek hayatta karşımıza çıkacağı bilinmez ancak, robot arılar sayesinde daha uzun süreler meyve, sebzeleri gönül rahatlığıyla tüketebileceğiz gibi görünüyor.

Bilimin insanlığa neler getireceği her yüzyılda tartışma konusu iken, teknolojik gelişmeleri gerçek hayattan önce bizimle tanıştıran dizi ve filmler geleceğe ışık tutuyor. Gerçek hayata uyarlanabilmesi için üzerinde çalışılan robot arılar da aslında Black Mirror dizisinde karşımıza çıkan robot arılardan farklı değil.