ISRARCI TAKLİT YİNE FAKA BASTI

Otomobiller için yedek parça üreten ve kullandığı son teknolojiler sayesinde dünya çapında tercih edilen bir marka olan WALBRO, Türkiye’de marka korumasına ilişkin mücadelesine bir yenisini ekledi. WALBRO’nun bu mücadelesi sonucunda TÜRKPATENT’in verdiği karar ilgi çekici oldu. 

1950 yılında Amerika’nın Michigan eyaletinde Walter E. Walpole tarafından kurulan WALBRO, motor yönetimi ve yakıt sistemleri sektöründe lider firmalardan biridir. Dünyanın önde gelen otomotiv sektörü üreticilerinin yedek parça konusunda tercih ettikleri ve tavsiye ettikleri bir marka haline gelen WALBRO; Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Çin, Meksika ve Tayland’da son teknolojilerle donatılmış üretim ve mühendislik tesislerine sahiptir. Bu tesislerden dünyaya açılan marka, dünya çapında birçok tescilli markanın da sahibidir.

Türkiye’de henüz marka tescili bulunmasa da marka korumasına dair ilk adımını 2009 ve 2015 yıllarında gerçekleştirdiği itirazlarla atan WALBRO, geçtiğimiz günlerde yine bir itiraz ile harekete geçti. Diğer itirazlarda olduğu gibi bu itirazın sonucunda da başarıyı yakaladı.

TÜRKPATENT’e tescili için başvurusu yapılan ve kendi markasıyla bire bir olan bir markanın tespiti üzerine WALBRO, söz konusu markanın yayınına itiraz etme kararı aldı. İlginç olan nokta ise bunun başvuru sahibinin WALBRO markasını taklit etme konusundaki ikinci girişimi olmasıydı. WALBRO markası yedek parçalar üzerinde kullanıldığı için raflarda ya da sokakta rastlayabileceğimiz türden bir marka değil. Türkiye’de tescilli bir markasının olmaması firma için işleri zorlaştırsa da itiraz dilekçesi ile birlikte sunulan belgeler Türkiye’deki kullanımını ispat etti. TÜRKPATENT nezdinde yapılan inceleme sonucunda karşı taraf kötü niyetli bulundu ve WALBRO’nun itirazı kabul edildi.

Sektöründe başarı yakalamış markaların taklitleri ile mücadele vermesi oldukça sık rastlanan bir durumdur. Verilen karar, Türkiye’de tescili bulunmayan ve hatta tanınmışlığı yeterli düzeyde olmayan markaların dahi ciddi bir kullanımları olduğu takdirde koruma elde edebileceğini gösterir niteliktedir.

YARATICI TASARIMLAR

DİJİTAL TASARIMCILARDAN YARATICI REKLAM KAMPANYALARI

PRESTİJİNİ HER SEKTÖRE TAŞIYAN LÜKS MARKALAR

YENİ YIL RUHUNU YANSITAN YARATICI TASARIMLAR

OFİSE DÖNÜŞ

GÜNDEMİMİZ MASKE

ALIŞVERİŞ ÇANTASININ BİNBİR HALİ

FARENİN BİNBİR HALİ

AÇACAĞIN BİNBİR HALİ

SANDALYENİN BİNBİR HALİ

KUMBARANIN BİNBİR HALİ

BU KULAKLIKLAR İŞTAH AÇAR

AKILLI KILIFLAR

GÖZ GÖZE

ADIM ADIM TASARIM

KREATİF YUDUMLAR

KARANLIKTAN AYDINLIĞA MODERN DOKUNUŞLAR

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir