14 ŞUBAT ÖZEL: AŞK TEMALI MARKA TESCİL BAŞVURULARI

14 Şubat Sevgililer Günü, tüm dünyada aşk ve romantizmi simgeleyen bir gün. Sevgililer Günü, sadece çiftler için değil, markalar için de önemli çünkü aşk ve romantizmin yanında ‘’ticari kazancı’’ da simgeliyor. Bu özel günde reklam kampanyaları artış gösteriyor, indirim dönemi başlıyor, restoranlar birlikteliğini kutlamak isteyen çiftleri bekliyor. Dolayısıyla 14 Şubat’ın birçok sektöre etki ettiğini söylemek mümkün. Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılmış marka tescil başvuruları, bu etkiyi açıkça gösteriyor. Gelin TÜRKPATENT’e yapılmış ‘’aşk temalı’’ marka tescil başvurularını birlikte inceleyelim.

KOTON – time to love koton 14 şubat sevgililer günü kutlu olsun
2019/122077 numaralı bu başvuru, tekstil alanında ünlü bir marka olan Koton’a ait. Koton, özel günler için dikkat çekici koleksiyonlar oluşturmayı ihmal etmiyor. Marka, özellikle milli bayramların yaklaşmasıyla raflarını Türk bayrağı renklerine atıfta bulunan kırmızı beyaz tasarımlarıyla süslüyor. Alanında başarılı tasarımcılar ve sporcularla iş birliği yaptığı özel koleksiyonlar çıkarıyor. Faaliyette olduğu ülke için özel gün ve dönemleri atlamayan marka, 14 Şubat’ı da es geçmiyor. Yaptığı marka başvurusuyla fikirlerinin özgünlüğünü koruma altına alıyor.

ULUSLARARASI ANKARA ÖYKÜ GÜNLERİ DERNEĞİ – 14 şubat dünyanın öyküsü
2013/84819 numaralı bu başvuru ise bir derneğe ait. Bu başvurunun ilgi çekici bir yönü daha var: 14 Şubat sadece Sevgililer Günü değil, aynı zamanda Uluslararası Kitap Verme Günü. Hatta bazı ülkelerde 14 Şubat’ta çiftler birbirine kitap hediye ediyor. Dolayısıyla bu marka başvurusu hem öykülerin, kitapların hem de sevgi ve aşkın önemini bize hatırlatan bir başvuru olarak değerlendirilebilir.

AŞK ibareli başvurular
Aşk kelimesi ise yapılan başvurular arasında en popüleri. Türk Patent ve Marka Kurumu veri tabanında ‘’AŞK’’ ibaresini içeren yirmiye yakın marka tescil başvurusu var. Başvuru sahiplerinden kimisi mobilya firması, kimisi medikal firması, kimisi şahıs… Aşk kelimesinin tescili için farklı sınıflarda ve birçok kez başvuru yapılmış.

Biraz da ‘’Eski Sevgililer Günü’’
Sevgililer Günü’yle ilişkilendirilebilecek bir diğer marka başvurusu ise bir inşaat firması tarafından yapılmış olan 2022/117116 başvuru numaralı ‘’Eski Sevgililer Günü’’ markası. Bazı kaynaklara göre 14 Şubat Sevgililer Günü’nden hemen bir gün öncesi Eski Sevgililer Günü olarak anılıyor. Başvuru sahibi olan bu firma da biraz ‘’eskilere gitmiş’’ ve Eski Sevgililer Günü ibareli bir marka başvurusu yapmış.

GAIN Medya 13 Şubat Eski Sevgililer Günü
Eski sevgiliye atıfta bulunan bir başvuru daha var. 2021/07087 numaralı ve Gain Medya’ya ait olan ‘’13 Şubat Sevgililer Günü’’ marka başvurusu da dikkat çekiyor. Gain bu ibareyi, Ex Aşkım isimli mini dizisinin tanıtımında kullanmış.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir