HEM UYUTUYOR HEM UYANDIRIYOR: YAPAY ZEKA DESTEKLİ ÇALAR SAAT

Çalar saat denince aklımıza ilk olarak bizi tatlı uykumuzdan, sıcak yatağımızdan kaldıran o sesin sahibi geliyor olabilir. Ama bu saat, sadece sabahları sizi uyandırmak için değil, geceleri iyi bir uyku çekmeniz için de çalışıyor.

Geceleri uykuya dalarken zorlanıyor musunuz? Gün içinde sürekli tükettiğimiz dijital içerikler, maruz kaldığımız ekran ışığı, stres, düzensiz beslenme gibi birçok neden uyku kalitemizi düşürüyor. Hatta kimileri için uykuya dalmak bir ızdırap oluyor. Böyle anlarda uyku öncesi meditasyonlar, uykuya dalmaya yardımcı ses ve müzikler yardımcı olabiliyor. Yapay zekâ destekli bu saat de aynı işleve sahip. Kullanıcısına özel hikâyeler üretiyor ve uykuya dalma sürecinizi kolaylaştırıyor. Sabah mı? Tabii ki yine tatlı uykunuzdan sizi çıkarmak için elinden geleni yapıyor.

Bu çalar saat, kullanıcısının kişisel yaşamından detaylara hâkim. En sevdiğiniz arkadaşlarınız, evcil hayvanınız, sizi rahatlatan kişiler ve ritüeller konusunda tüm bildiklerini harmanlıyor ve uyku öncesinde sizi rahatlatacak ideal hikâyeyi üretiyor. Size de huzurlu, sizi rahat hissettiren, sevdiklerinizle dolu bir hikâye dinlerken uyumak kalıyor.

Her ne kadar gece uykuya dalmanızı sağlasa da sabah olunca sizi yataktan çıkarmak için elinden geleni yapıyor.

Saat, ‘’sahibinin’’ eklediği bazı bilgilerle geçmişten anılar da ekliyor uyku ritüelinize. Ayrıca sadece hikâye anlatımı değil, rahatlatıcı sesler de oluşturuyor. Uykuya geçişi kolaylaştıracak nefes egzersizleri, meditasyon ritüelleri sunuyor.

İnsanın, uyku hali gibi savunmasız ve bilinçsiz olduğu bir anda kendi kendine konuşan bir saatin yanı başında olması ise ne kadar güvenilir bilinmez. Daha önce de akıllı telefonlarımızın biz uyku halindeyken bize çeşitli reklamlar dinleterek bilinçaltımıza hitap ettiği ve satın alma davranışımızı değiştirdiği haberi çıkmıştı. Son derece ilginç olan bu fikir çoğu kişiyi deyim yerindeyse ürkütmüş ve bunun etik olmadığı konuşulmuştur. Yapay zekâ destekli, hayatımızı bilen ve ‘’bize bizi anlatan’’ bir saat de aynı mesafeyi hissettirebilir ve son derece işlevsel bir ürün olmasına rağmen dezavantajlarının olup olmadığını düşündürebilir gibi.

‘’Bizi bize anlatan’’, yapay zekâ destekli bu saat, çeşitli dezavantajları da beraberinde getirebilir mi?

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir