46 YILDIR ESKİMEYEN KALİTE DEĞİŞMEYEN LEZZET: EGE SUCUKLARI

“Felsefemiz, prensibimiz ve ticaret anlayışımız, müşteriyi ve üreticiyi mağdur etmeden, dürüst ve ahlaklı ticaret yaparak imalatımıza devam etmektir.”

Kurulduğu günden beri fermente sucuk ve et mamullerinin kaliteli imalatı konusunda iddialı olduklarını söyleyen Türkiye’nin ve Ege Bölgesi’nin köklü firmalarından Ege Sucukları; sağlıklı, kaliteli ve hijyenik imalat, ahlaklı ticaret anlayışını dört kuşaktır uygulayan ve bu anlayışı prensip edinmiş olan bir aile firmasıdır.

1966 yılında Ege markasını tescilleyen ve Ege Sucukları’nı bugünkü bilinirliğine ulaştıran Ali Kasap, sırtına yüklediği kilolarca sucuk ile İzmir’de dükkân dükkân gezip sucuk satışı yaparak piyasaya girmeye çalıştı ve tanınmış et mamulleri toptancısı Osman Hisarcıklıoğlu ile ilk bayilik anlaşmasını yaparak bugünlerin temelini attı. Kasap’ın vefatı sonrası, babasının bıraktığı mirası korumak ve daha da ileriye götürmek üzere hız kesmeden çalışan Alper Kasap, bugün işletme müdürlüğünü yaptığı Ege Sucukları’nın ürün kalitesini ve güvenilirliğini korumaya devam ediyor. Markanın İzmir Tire’de satış ofisi bulunmakla birlikte İzmir’in birçok yerinde, şarküterilerde ve marketlerde Ege Sucukları’nın yaygın olarak satışı yapılmaktadır. Yılda ortalama %95 dana %5 sığır ve düve eti kullanarak fermente sucuk, salam, sosis ve Tire şiş köfte imalatı yapmakta olan Ege Sucukları, haftalık 7 – 8 ton üretim yapmakta olup maksimum 15 tonluk üretim yapma potansiyeline sahiptir.

ISO 22000 Gıda Güvenliği Kontrol Sistemi’ni titizlikle uygulayan ve ISO 22000 Belgesi’ne sahip olan Ege Sucukları, yakın zaman içerisinde ISO 9001 ve Helal Gıda Belgeleri’ni de bünyesine katmayı planlamaktadır.

Maddi kazanç sağlamak için soya, nişasta, çeşitli lifler ve tavuk mamullerini kullanarak sucuk üretimini asla benimsemeyen, özellikle ailelerin çocuklarına gönül rahatlığı ile yedirebilmesi hedefiyle tamamen dana etinden mamul ürünleri ile Ege Sucukları, müşterilerine büyük bir güven ortamı sağlamaktadır. Alper Kasap, babasının “Kâr işin devamlılığındadır, kaliteyi eksik etmeyeceksin. Senin sucuğun evlere giriyor, aileler ve özellikle çocukları tüketiyor, markanı ve mamullerini her zaman kaliteyi eksiltmeden koruyacak ve ileriye taşıyacaksın” nasihatini ilke edinerek ilerlediklerini ifade ediyor.

Ege Sucukları ne 40 yıllık üreticisini, ne de 40 yıllık baharatçısını değiştirmeden ve kalitesini yıllardır bozmadan, kendilerine ait en iyi reklamı, ürünlerini tercih edip satın alan müşterileri ile yapmayı amaçlamaktadır.

Yenilikçi ve gelişime açık bir düşünceyle hareket eden Ege Sucukları, 2010 yılında kurdukları internet sitesi üzerinden Türkiye genelinde binlerce müşterisine internetten sipariş imkânı sunan ilk firma unvanının da sahibidir. İnternetten sipariş imkânı ile şu an Kars’tan İzmir’e, Mardin’den Edirne’ye Türkiye’nin neredeyse her yerinden sipariş almakta olan Ege Sucukları’na online siparişte en çok talep de İstanbul’dan gelmektedir.

Deneticilerin online site üzerinden ürünleri sipariş verip satın alması da Ege Sucukları’nın kalitesi ve güvenilirliği konusunda önemli bir referans olmaktadır. Çeşme’nin adından söz ettiren kumrularında Ege Sucukları’nın sucuk, salam ve sosisleri kullanılmakta ve kumruların lezzetine lezzet katmaktadır. Ege Sucukları Ali Kasap’ın vefatından sonra, Alper Kasap yönetiminde geleneksel fermente sucuk imalatındaki başarısı müşteri memnuniyetine önem göstererek kaliteden ödün vermeyen politikası ile devam etmektedir.