BAL GİBİ MARKA: ANAVARZA

1979 yılında Süleyman Sezen tarafından kurulan Sezen Gıda, bölgenin kalkınmasında önemli rol oynayan Anavarza Bal markası ile bal sektörünün önemli oyuncularından biri olmayı başarmıştır.

Anavarza, ismini Adana Kozan’ın sembolü olan Anavarza Antik Kenti’nden almıştır. Üretim tesisi, Türkiye’nin en çok bal üretilen ilçesi AdanaKozan’da yer almaktadır. Bölgeyi ve bölge arıcısını çok iyi tanıyan Sezen Ailesi, nesillerdir bu bölgede yaşamakta ve ürünlerini büyük oranda bu bölgeden temin etmektedir.

Sezen Ailesi, Kozan’ın kalkınmasında arıcılığın en önemli unsurlardan biri olduğuna inanmakta ve bu inançla da arıcılığı işlerinin merkezine koymaktadır.

Anavarza Bal’ın bulunduğu coğrafyadaki arıcılar gezici arıcılık yapmaktadır, dolayısıyla arının konakladığı yerler bitki çeşitliliği bakımından oldukça zengindir. Bu sayede Kozan’ın bal konusundaki liderliğini ve Türkiye’nin zengin çiçek florasını bölgenin kalkınması için bir fırsat olarak gören Anavarza Bal, üstün lezzete sahip balları kavanozlayıp farklılaşmış ve ulusal bir marka olmayı başarmıştır.

Anavarza Bal, sektöre girerken bölgenin birçok özelliğini markasına yansıtmayı başarmıştır. Bölge arıcılarının iş yapış şekilleri ve Türkiye’nin zengin çiçek florası, markanın var oluş amacını belirlemiştir: “Üstün lezzete sahip ballar kavanozlamak”.

Markanın kurucusu Süleyman Sezen, dünyada sadece Anavarza Bal’da bulunan Tat Kurulunun da başkanlığını sürdürmektedir.

Anavarza Tat Kurulu

Üstün lezzete ulaşmanın en zor iş olduğunu bilen Süleyman Sezen, üstün lezzetli ballara ulaşma işini kurumsallaştırarak Anavarza Tat Kurulu Departmanı’nı oluşturdu.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden duyusal analiz eğitimi almış ve bu konuda sertifika sahibi uzmanlardan oluşan Anavarza Tat Kurulu, duyusal analiz yöntemiyle, arıcılardan gelen tüm ürünleri numune aşamasından başlayarak üretim öncesi ve harmanlama sonrası fiziksel ve kimyasal tüm güvenilirlik analizleri dışında, tek tek lezzet testine tabi tutmaktadır.

Anavarza Bal, insanların baldan daha fazla keyif almasının yollarını sürekli araştırmakta ve bu amaçla yenilikçi ürünler de üretmektedir. Üniversiteler ile iş birliği içerisinde Türkiye’de ilk defa, dünyada yıllardır tüketilen Krem Bal’ı çocuklar baldan keyif alsın diye ve yine dünyada var olan ancak Türkiye’de ilk olan Toz Bal’ı gıda endüstrisinin ürünlerinin lezzetini artırmak için üretti. Bugün marketlerde tüketiciler ile buluşan birçok gofrete ve bisküviye Anavarza Bal’ın toz balı lezzet katmaktadır.

Anavarza Bal’ın Kozan’da bulunan üretim tesisi, dünyanın ilk 10 tesisi arasına girecek laboratuvar alt yapısına ve üretim kapasitesine sahiptir. Ayrıca TSE ve ISO22000 belgelerinin yanı sıra seçkin gıda markalarına verilen BRC Global Standart – Grand: A sertifikasyonuna sahiptir.

Süleyman Sezen’in açtığı yolda, yine kendisinin önderliğinde ve Can Sezen’in yönetiminde Anavarza Bal Türkiye’nin balını üretmeye devam ediyor.

ÖDÜLLER
*  İtqi Üstün Lezzet Ödülü 3 yıldız 2018 (Anavarza Çiçek Balı)
*  İtqi Üstün Lezzet Ödülü 2 yıldız 2018 (Anavarza Çam Balı)
*  Anadolu Markalar Yarışması Tarım Kategorisi Birincilik Ödülü – 2017 İtqi Üstün Lezzet Ödülü 3 Yıldız – 2017 (Anavarza Keven&Kekik Balı)
*  Worldstar Awards Ambalaj Tasarım Ödülleri Gıda Kategorisi Worldstar Ödülü – 2015
*  Refleks Gazetesi Lokomotif Ödülleri İnovatif Ürün Ödülü – 2014
*  Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri En iyi Tasarım Ödülü – 2014
*  Ambalaj Ayyıldızları Yarışması Altın Ambalaj Ödülü – 2014
*  Anadolu Markalar Yarışması Gıda Kategorisi İkincilik Ödülü – 2013
*  Tüm Tüketicileri Koruma Derneği Altın Marka Ödülü – 2010
*  Anadolu Markalar Yarışması Tarım Kategorisi Üçüncülük Ödülü – 2007