DİJİTAL DÜNYANIN EV SAHİBİ: GoDaddy

GoDaddy, dünyanın dört bir yanındaki girişimci ve küçük işletmelerin online dünyada başarılı olması için çalışıyor.

1997 yılında kurulan GoDaddy, bugün dünyanın dört bir yanındaki girişimci ve küçük işletmelerin online dünyada başarılı olması için gerekli tüm araçları ve yardımı sunuyor. GoDaddy, 50 pazarda, 100’den fazla ülkedeki müşterilerine hizmet veriyor. Dünya çapındaki 19 milyonun üzerinde müşterisi ve yönettiği 78 milyondan fazla alan adı ile GoDaddy insanların fikirlerine isim vermek, profesyonel bir web sitesi kurmak, müşteri çekmek ve işlerini yönetmek için geldiği bir yer olarak dikkat çekiyor.

20 yıldan fazla süredir faaliyette olan GoDaddy, uluslararası pazarlarda, müşterileriyle birlikte büyümeye devam ediyor. Girişimciler ve küçük işletmelerin karşılaştıkları zorlukları anlayan GoDaddy, onlara işlerini büyütmelerine yardımcı olacak bir online varlık oluşturmaları ve yönetmelerini sağlayacak ürün yelpazesi ile Türkçe teknik destek sunmaya odaklanıyor.

Şirketin reklam ve pazarlama çalışmaları da bunu destekliyor. GoDaddy, Türkiye’deki müşterilerinin başarı hikâyelerini Türkçe bloğunda ve sosyal medya kanallarında paylaşarak, sunduğu ürün ve desteğin fikirlerin online dünyada hayata geçirilmesine, insanların tutkularını takip etmesine nasıl yardımcı olduğunu gösteriyor.

Söz konusu müşterilerden bir tanesi Turgutreis’te, küçük bir tuhafiye dükkanı  olan Güven Tuhafiye (guventuhafiye com). mağazasına Bodrum yarımadasından daha fazla müşteri çekmeyi hedefleyen Güven Tuhafiye, GoDaddy Web Sitesi Mimarı ile kurduğu web sitesi ile yerel aramalarda görünür olarak yeni müşteriler kazanıyor. GoDaddy’nin çeşitli araçlarını kullanan, İstanbul’da faaliyet gösteren Balaban Solid Sports’un (balabanjiujitsu.com) ise web sitesi mimarı ile kurduğu birden fazla web sitesi bulunuyor. Yeni müşteriler kazanmasına ve web sitesini online pazarlama çalışmalarında kullanmasına ek olarak, Balaban Solid Sports Türkiye’de dövüş sporlarıyla ilgili farkındalığı da artırıyor.

GoDaddy, Türkiye’deki küçük işletme ve girişimcilerin online olmasına yardımcı olmak için aynı zamanda “Size web sitesi yapalım mı?” isimli bir proje başlattı. Proje kapsamında GoDaddy ekini halihazırda faaliyette olan ancak online varlığı olmayan işletmeler için web sitesi kuruyor. Bu sayede söz konusu işletmeler online dünyaya ilk adımlarını atmış oluyorlar. Sonrasında da kolay bir şekilde online faaliyetlerini yönetebiliyor, gereken güncelleme ve değişiklikleri yapabiliyorlar. Bu proje kapsamında kurulan web sitelerinden biri şarkıcı Gamze Yıldız’ın web sitesi oldu. gamzeyildiz.net adresindeki web sitesine girenler öz geçmişini görüntüleyebildikleri gibi şarkılarını dinleyebiliyor ve iletişim formu üzerinden kendisiyle bağlantıya geçebiliyor. Yine proje kapsamında kurulan bir diğer web sitesi ise nebileyimben.org. Tiyatro oyuncusu, pilates ve yoga eğitmeni Nebile’nin web sitesinde ise seyahatlerine yer verdiği bir bloğu var. GoDaddy sayesinde hızlı bir başlangıç yapan Nebile, ileride web sitesine pilates ve yoga faaliyetleri ile ilgili bilgiler eklemeyi de planlıyor.

GoDaddy, aynı zamanda eğitime de odaklanarak, Türkiye’deki insanlarla faydalı bilgiler paylaşmaya özen gösteriyor. Bu doğrultuda internet ve dijital araçları kullanmanın avantajları, online dünyaya kolay ve uygun maliyetli bir şekilde nasıl adım atılabileceği gibi konulara yer veriyor. Türkiye’de Habitat Derneği ile işbirliği yapan GoDaddy, aynı zamanda “Dijital Ben” isimli eğitim programını da başlattı. On farklı şehirde gerçekleşecek eğitimler kapsamında Habitat Derneği gönüllüleri  küçük işletme sahipleri ve girişimcilere online varlığın unsurlarını anlatacak. Ders programı kapsamında alan adı nasıl alınır, web sitesi nasıl kurulur, profesyonel e-postaya sahip olmanın önemi, siber güvenlik önlemleri, online varlık nasıl yönetilir ve müşterilerle nasıl etkileşim kurulur gibi konular işlenecek.