DÜNYANIN İLKLERİ-40

DÜDÜKLÜ TENCERE (1681)

Denis Papin bir silindirde yoğuşturulan buharın vakum oluşturarak bir pistonu çalıştırabileceğini ortaya atan ilk kişidir. Bütün buhar makinelerinin dayandığı bu ilkeyi ilk o bulmuştur. Vakum tekniğiyle teknolojiyi birleştiren Papin, Huygens ile çalışmaya başlamıştır. 1681 senesinde büyük basınç altındaki suyun yüksek sıcaklığa erişmeden kaynamayacağı ilkesine dayanan ve düdüklü tencerenin ilk hali olan buharlı tencereyi yapmıştır.

ATM MAKİNESİ (1973)

”Automatic Machine”nin kısaltılmışı olan bu para çekme ve yatırma makineleri fikri Don Wetzel’in bir bankanın önünde para çekmek için saatlerce beklediğinde doğmuştur. ATM, Tom Barners ve George Castain tarafından geliştirilerek hayata geçirilmiştir. Tam 5 milyon dolara mal olan ilk ATM, New York’taki Chemical Bank’ta işlem hayatına başlamıştır.

40-DI-3

TERMOS (1906)

Termosu icat eden kişi İskoçyalı J. Dewar’dır. İçine konulan içeceğin ısısını koruyan, iç içe geçmiş iki kaptan oluşan bu icadın mucidi, ismen anılmasa da icadıyla tüm dünyanın ortak ihtiyaçlarından biri olan ve 1906 yılında icat ettiği termos ile icatlar tarihinde yerini almıştır.

TRAKTÖR (1892)

Amerikalı John Froehlich tarafından 1892 yılında icat edilmiştir. Mibzer, pülveri, ekin biçme makinesi, orak makinesi ve pulluk gibi tarım aletlerine çekicilik yapan söz konusu koca tekerlekli araç, tarım sektörünün vazgeçilmezi olmuştur. Çalışma prensipleri otomobiller ile benzer olup, fonksiyonel olarak farklı özelliklere sahip araçlardır.