DÜNYANIN İLKLERİ-43

ŞIRINGA - 1853

Adını duyunca bile insanı ürperten bu aleti ilk kim bulmuştur? Deriyi delip, içerideki damarı bulup, bir de onu delip kan akıntısına ilacı yavaşça bırakmak… 1853 yılında Charles Pravaz’ın icat ettiği bu alet tıp tarihinde büyük bir çığır açmıştır. Şırınga, zamanla geliştirilmiş ve 1987 yılında Jean Louis Brunet adlı bir doktorun kan alınırken başka bir aparatı bulmasıyla daha da gelişmiştir

ÜTÜ MASASI – 1892

Hadi ütüyü icat ettiniz. E, neyin üzerinde kullanılacak bu alet? İşte ihtiyaçlar icadı, icatlar ise başka bir ihtiyacı doğuruyor. Fakat bu icadın diğerlerinden farklı bir özelliği var. Bu icadı bulan kişi yüzde yüz bir ev hanımı. Ütü yaparken kırışıklıkları rahatça açamayan Sarah Boone adlı Afrikalı bir ev hanımı sorununu çözmek için mucitleri beklememiş ve 1892 yılında kendi ütü masasını kendisi icat etmiştir.

KALEMTIRAŞ – 1897

İlkokul sıralarında tanıştığımız bu alet en eğlenceli oyuncaklarımızdan bir tanesi olmuştur. Önceden bıçak ucuyla yontularak açılan kalemler daha sonra John Lee Love isimli mucit tarafından 1897 yılında icat edilen kalemtıraş ile açılmaya başlanmıştır. İlk hali o bildiğimiz minik, taşınabilir haliydi. Daha sonra geliştirilip çeşitli şekiller aldı.

GAZ MASKESİ – 1914

Garett E. Morgan adlı bir vatandaş, zehirli gaz olan yerlerde ağza takılarak nefes alınabilsin diye 1914 yılında böyle bir maske tasarlamıştır. İmalinden bir süre sonra Erie Gölü altında meydana gelen patlamada, orada bulunan 32 gaz maskeli adamın hayatının kurtulmasıyla gaz maskeleri kıymete binmiştir. İlerleyen yıllarda Amerikan ordusu tarafından geliştirilen gaz maskeleri bugünkü halini almıştır.

Share