DÜNYANIN İLKLERİ-46

TRAFİK IŞIKLARI - 1868

Kırmızı ve yeşil ışıklı trafik lambası ilk kez 1868 yılında Londra’da kullanıldı. Henüz motorlu araçların icat edilmediği bu tarihlerde gaz lambası ile trafiğin düzenlenmesine çalışıldı. Daha sonra 1920 yılında ABD’nin Detroit şehrinde, demir yollarının sinyalizasyon sistemine benzer bir sistem yapılarak trafik lambası kullanılmaya başlandı. Garrett Augustus Morgan ise 1923 yılında günümüzde kullanılan trafik lambasının patentini aldı, daha sonra aldığı patenti General Electric’e sattı.

KOL SAATİ - 1904

En büyük tutkusu uçmak olan, Fransa’da yaşayan Brezilyalı pilot Alberto Santos- Dumont’un önemli bir problemi vardı: Saat! Hem iki eliyle uçağı kullanıp hem de o dönemde kullanılan köstekli saati cebinden çıkarması mümkün olmuyordu. Uçuş sırasında da zamanı öğrenebilmesi için arkadaşı Louis François Cartier’den yardım istedi. Cartier, 1904 yılında saat yapımcısı Edmond Jaeger’in yardımıyla ilk kol saatini hazırladı. 1906 yılında Santos yeni bir rekor denemesinin ardından uçağından çıkarken saatine bakınca, bunu gören kalabalık bu ilginç saati beğendi ve bir anda Cartier’e yeni saat siparişleri yağdı.

JİLET - 1903

Gillette’e bu fikri, patronu William Painter vermişti. Patronu Gillette’e, sadece bir kere kullanılıp atılan ve daha sonra sürekli yenisi alınarak müşteri devamlılığının sağlanacağı bir şey icat etmesini söyledi. Gillette, derhal çelik üreticileriyle görüşmeye başladı ancak istediği çeliği üretmek çok zordu. 1901 yılında Boston’da bir teknisyen olan William Emery Nickerson, yeterince ince, düzgün, keskin ve ucuz bir çelik yapmayı başardı. Bu çalışmanın sonucunda 1903 yılında jilet üretimine başladı ve patenti 15 Kasım 1904 tarihinde alındı.

MİKSER-1905

Az enerji harcayan, küçük boyutlu ve yüksek hızlı genel elektrik motorları konusunda öncü olan Chester A. Beach 1905’te “minik beygirgücü” adını verdiği ilk elektrikli motorunu yaptı. Elektrik motorlarının bu şekilde küçülmesi, motorların yeni ve yararlı aletlerde kullanımına olanak verdi. Chester A. Beach ve L.H. Hamilton ile birlikte Hamilton Beach Manifactoring şirketini kuran Frederick J. Osius, Beach tarafından geliştirilen küçültülmüş elektrik motorundan esinlenerek 1912 yılında ilk elektrikli mutfak mikserinin patentini aldı.