DÜNYANIN İLKLERİ-49

DÜNYANIN İLKLERİ-48

DÜNYANIN İLKLERİ-47

DÜNYANIN İLKLERİ-46

DÜNYANIN İLKLERİ-45

DÜNYANIN İLKLERİ-44

DÜNYANIN İLKLERİ-43

DÜNYANIN İLKLERİ-42

DÜNYANIN İLKLERİ-41

DÜNYANIN İLKLERİ-40

DÜNYANIN İLKLERİ-39

KİBRİT – 1680

Bilindiği üzere ateş ilk keşfedilen şeylerden biridir. Ancak yorulmadan, pratik bir şekilde ateş elde edilememektedir. 1680 yılında Robert Boyle kükürtlü kibriti icat etti. Bu kibrit zımpara kağıdına sürtüldüğü zaman yanıyor ve tutuşturmak istediğiniz şeyi kolaylıkla yakıyordu. Daha sonra geliştirilerek fosforluları da elde edildi.

ASPİRİN – 1828

Hammaddesi söğüt ağacının kabuğunun tozudur. Bu kabuğun ağrılara iyi geldiği M.Ö. 400’de Hipokrat’ın notlarında geçmektedir. Sarı renkte, kristal yapıda ve tadı çok acı olan salisin adlı tozu, 1828 yılında elde etmeyi başaran kişi Johann Bucher’dir. Fakat aspirinin asıl mucidi, babasının ağrılarına çare ararken aspirinin etkin maddesi asetil salisilik asidi bulan Felix Hoffman’dir.

YANGIN SÖNDÜRÜCÜ - 1816

İlk hali su doldurulmuş metal bir silindir olan bu alet, sıkıştırılmış havanın itmesiyle suyu püskürterek çalışıyordu. George Manby isimli mucit 1816 yılında bu alet üzerinde birtakım çalışmalar yaparak ilk adımlarını atmıştır. İlerleyen yıllarda geliştirilerek bugünkü halini almıştır.

İNGİLİZ ANAHTARI – 1835

Japonların, Hintliler’in cümle alemin imal ettiği anahtarlar vardır. Fakat anahtarıyla ünlü olmuş tek millet İngilizler’dir. Neden mi? Çünkü bu anahtar kapı değil vida açıyor. Her boyuttaki vidayı ayarlamalı mekanizması sayesinde açan bu anahtarı bulan kişi Solymon Merrick’dir. 1835’te icat ettiği anahtarla bugüne kadar açılmadık vida kalmamıştır.