MARKA İZLEME CİDDİ BİR İŞTİR

Yaratıcı ve akılda kalıcı marka bulmanın çok zor olduğu günümüz koşullarında, marka izlemeyle yapacağınız küçük bir yatırım, sizi büyük hedeflere ulaştıracaktır.

Marka koruması söz konusu olduğunda tescil almak tek başına yeterli olmamaktadır. Markanızın bilinirliğinden faydalanmaya çalışan firmaların ve başvuruların farkında olunması ve bunlara karşı harekete geçilmesi de oldukça önemlidir. Bu süreçte bültenlerde ilan edilen tüm markaları gözden geçirmek, tespit etmek ve bunlara karşı itiraz dosyalamak tecrübe ve zaman gerektirir.

Markanıza benzer markaların tespiti için Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından yayımlanan marka bültenleri takip edilmeli ve benzer markaların tespitinin ardından süresi içinde ilana itiraz dosyalanabilmektedir. 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu’nun 10 Ocak 2017’de Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından marka bülteni ilan süreçlerinde değişikliğe gidildi ve ayda bir yayımlanan bülten on beş günde bir yayımlanmaya başlandı. Kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte, ilana itiraz sürelerinde de değişikliğe gidildi ve 3 ay olan bu süre 2 aya indirildi. Bu değişikliklerle, tescilli markalara benzer olan markaları tespit etmek ve bu markalara itiraz etmek için de daha kısıtlı bir süre ile karşı karşıya kalındı. Bu noktada tecrübe ve hız daha da önem kazandı.

Marka izleme, marka bülteninin her ayın 12 ve 27’sinde TÜRKPATENT tarafından yayımlanmasıyla başlayan bir süreçtir. İzleme yapılırken özellikle markaların birbirleriyle sınıfsal ve fonetik yönden benzerlikleri kıyaslanır. İzleme sonucu binlerce marka arasından ayıklanan benzer markalara ait listeden, logolar ve kelime unsurları görsel ve işitsel yönden tek tek kontrol edilerek tespit edilir. Bültende yayımlanan binlerce markanın tescilli markalara karşı benzerliğinin manuel olarak takip edilmesi oldukça zordur. Bu sebeple söz konusu benzerlik kıyaslamasını yapabilecek özel yazılımlarla ve bu konuda deneyimli danışmanlarla ilerlenmesi, izlemeyi ve bunun sonucunda tespit edilen benzer markalara karşı izlenecek süreci büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Marka izleme ile tespit edilen benzer markalara ilanda itiraz etme hakkı mevcuttur. Yeni kanun sonrası belirlenen ilana itiraz süresi 2 ay olup bu süre içerisinde gerekçeleri ile birlikte hazırlanan itiraz TÜRKPATENT’e dosyalanır. Bu süreci karşı görüş, kullanım ispatı, karara itiraz ve dava gibi işlemler takip edecektir. Belirli süreleri ve prosedürleri olan bu işlemlerin yürütülmesinde destek almak marka sahiplerinin markalarını koruyabilmelerinde büyük öneme sahiptir.

Marka izlemenin en büyük avantajlarından biri, taklitlerle mücadele ederek piyasadaki rekabette markanızın varlığını ve kalitesini koruyabilmektir. Taklitleriyle mücadele edemeyen markalar ise, tüketiciye güven vermemektedir. Belirli bir markaya güvenen tüketici, söz konusu markaya ait ürün veya hizmeti gözü kapalı alarak diğer ürün veya hizmetlerle kıyaslama bile yapmamaktadır. Karşılaşılması olası taklit markalar ise asıl marka sahibine ait olduğu düşüncesiyle kullanıldığında, tüketici nezdinde güven ve prestij kaybına sebep olacaktır. Bu nedenle marka sahibi tarafından her türlü taklitle mücadele önleminin alınmış olması hem piyasadaki varlığın hem de sadık müşterinin korunabilmesi için oldukça önemlidir.

Özetle, marka sahiplerinin benzer markaların varlığından bu markaların ilanına itiraz süresi içinde haberdar olması, bu markalara karşı hukuki mücadele için ödenmesi gereken bedelleri de oldukça düşürecektir.

Zaman zaman bu durum, iki taraf arasında anlaşma, lisans ya da devir gibi kazanç sağlayıcı olasılıkları da beraberinde getirebilmektedir. Aksi takdirde, tespit edilemeyen ve dolayısıyla müdahale edilmeyen taklit ya da benzer marka tescile bağlanmakta ve tescil sonrası bu markaya karşı süreç de ancak dava yoluyla sürdürülebilmektedir. Dava sürecinin ülkemizde çok maliyetli ve uzun süreli bir işlem olması nedeniyle gerçek marka sahibinin hem maddi hem de telafisi çok güç olabilecek piyasa kayıpları söz konusu olacaktır.

Yaratıcı ve akılda kalıcı marka bulmanın çok zor olduğu ve piyasa koşullarının gittikçe rekabetçi hale geldiği günümüz koşullarında, marka tescili ve izlemeyle markanıza yapacağınız küçük bir yatırım, şirketinizi büyük hedeflere ulaştırmada çok önemli bir adım olacaktır. Ciddi bir iş olan marka izlemenin vekil firma aracılığıyla ve deneyimli uzmanlar tarafından yapılması, marka sahiplerine her daim kazanç sağlayacaktır.