MARKA SAVAŞLARI: PAZARLAMA UYANIYOR

Star Wars serisinin son filmi Star Wars (Yıldız Savaşları): Güç Uyanıyor’un gösterime girmesi Star Wars hayranlarında heyecan ve coşku yarattı. Hayranların bu coşkusuyla firmalar, Star Wars markasına ürünlerinde sıkça yer verdi. Bu durum, Star Wars hayranlarının alışveriş listesini bir hayli kabarttı.

Çılgınlık düzeyine varan bu hayranlık sonucunda firmalar, oyuncaklardan kıyafetlere, makyaj malzemelerinden yiyeceklere kadar birçok ürünü Star Wars özel konseptiyle üretti. Bununla birlikte bazı firmalar lisans anlaşmaları ile orijinal Star Wars ürünlerini piyasaya sundu.

Star Wars ürünlerinin en güçlü tarafı, hiç şüphesiz filmin lisans haklarını elinde bulunduran Disney’dir. Disney, firmalara isim hakkı vererek, firmaların Star Wars etiketli ürünler üretmesini; lisanslı Star Wars ürünlerinin satışına izin vererek de hem firmaların hem de kendinin kâr etmesini sağlamaktadır.

Stratejik Pazarlama Profesörü David Soberman “İnsanlar Star Wars’u seviyor ve herkesin film hakkında bir fikri var. Herhangi bir şeyi -fincan, oyun, robot, makyaj malzemesi, giyecek, v.s.- Disney’den daha iyi pazarlayabilecek bir firma yok. Disney, marka lisanslama ve bundan para kazanma konusunda en tecrübeli şirket. Disney’i ve Lucasfilm’i bir araya getirmek devasa büyüklükte bir değer oluşturdu.” sözleriyle Disney’in, dolayısıyla da 2012 yılında Disney ile birleşen Star Wars filmlerinin yapım şirketi olan Lucasfilm’in satış stratejisini açıkça ortaya koymuştur. Bu stratejinin sonucu olarak Disney, kâr getirisine ve firmanın sektörüne bakmaksızın, firmaların Star Wars etiketini kullanmasına ve bu etiketle ürünleri piyasaya sunmalarına olanak sağlamaktadır. Ayrıca Disney, filmde kullanılan karakterlerden robotlara kadar lisanslı olan neredeyse her objenin üretilmesine izin vererek de başka bir kâr kapısı oluşturmaktadır.

Star Wars filmlerinin belirli bir yaş grubundan ziyade tüm yaş gruplarına hitap etmesi, Disney’in bu talep ve ilgi karşındaki satış ve pazarlama stratejisiyle birleşince Yıldız Savaşları, marka savaşlarına dönüşmüştür. Bu çılgınlığı, Star Wars’un bir önceki filmi olan “Star Wars: Sith’in İntikamı” ile Star Wars serisinin son filmi “Star Wars: Güç Uyanıyor” arasında 10 yıllık bir aranın olması mı yoksa Star Wars hayranlarının filme olan bağlığı mı körüklemekte zamanla anlaşılacak gibi duruyor. Belki de insanları bu düşünceye iten sebep, yeni filmlerin iki yıllık arayla gösterime girecek olmasıdır. Bu sorunun cevabını öğrenmek için biraz daha beklememiz gerekecek gibi duruyor.

DISNEY’I VE LUCASFILM’I BIR ARAYA GETIRMEK, DEVASA BÜYÜKLÜKTE BIR DEĞER OLUŞTURDU.