YENİ GÖZDEMİZ BB-8

Star Wars izleyicileri, BB-8 karakteri ile “Star Wars – Güç Uyanıyor” filminde tanıştı ve bu sevimli karakter ilk andan itibaren oldukça sevildi. Şu an için Star Wars dünyasında çok daha meşhur olan R2-D2 gibi, BB-8 de bir uzay tamircisi (Astromech Droid) ve sanılanın aksine bilgisayar grafikleriyle oluşturulmamış gerçek bir robot.

BB-8, yuvarlak bir alt gövdeye ve yuvarlanan bu gövde üzerinde şaşırtıcı bir şekilde sabit kalmayı başaran yarım daire formunda bir kafaya sahiptir.

İlk tasarımlar 1977 yılında J.J. Abrams tarafından oluşturulmuşsa da, o dönemin teknik şartları altında robotun uygulamaya konulması neredeyse imkansızdı. Aradan geçen yıllar ve gelişen teknoloji ile birlikte, 2012 yılında Disney Enterprise Inc. şirketi tarafından yapılan patent başvurusu ile BB-8 yeniden kendini gösterdi. Bu patent başvurusunda, birden fazla varyasyonlar sunulsa da bunlardan biri BB-8 yapısına en yakın olanıydı: “Küre formuna en uygun pozisyonu sağlayabilecek yürütücü sisteme sahip bir gövde.”

Disney Enterprise şirketine ait patent başvurusunda yer verilen yapıda, BB-8’in sadece küre formundaki alt gövdesi gün yüzüne çıkmışken, 2014 yılında Ortobix Inc. şirketi tarafından dosyalanan yeni bir başvuru ile sevimli robotumuz tam anlamıyla hayat bulmuş oldu.

Merak edenler için hemen söyleyelim, BB-8’in kafası küresel formdaki gövdesine bağlı değil, mıknatıslar yardımıyla sağlanan manyetik etki ile kafa ve gövdenin birbirine yakın durması sağlanmış. BB-8’in hareket edebilmesi için geliştirilmiş mekanizmanın temel prensibine çok da yabancı değiliz aslında. Hamster’ın, hamster tekerleği içindeki hareketinden ilhamla, motorlu tekerlekler gövde içerisinde iç yüzeye karşı döndürülerek holomonik hareket imkanı yaratılmış.

BB-8 için dosyalanan patent başvuruları incelendiğinde, gövde kısmının hareket mekanizmasına ek olarak, manyetik etkiyle gövde üzerinde sabit durması sağlanan kafa kısmının aynı zamanda ileri – geri hareket ettirilebilir olduğunun da izleri görülmektedir.

BB-8, filmde bu kadar sevilmişken gerçeğinin yapılıp Star Wars severler için satışa sunulmaması da olmazdı tabii diyerek akıllı telefonlar yardımıyla uzaktan çalıştırılabilen, minyatür boyutlardaki BB-8 robotların sizleri beklediğini de hatırlatırız.